Smolnice
Smolnice ležela jen necelé tři kilometry severně od Chodova a tvořila staletí samozřejmou součást chodovského regionu. Obyvatelé Smolnice a sousedních Nových Chalup a Staré Chodovské v Chodově pracovali, probíhaly zde jejich křty, svatby i pohřby, úzce propojen byl i společenský a kulturní život obou obcí.
První písemná zmínka o Smolnici pochází z roku 1356. Německé jméno vesnice Pechgrün je spojováno se sběrem a zpracováním smůly (německy Pech). Největší počet obyvatel ve Smolnici byl zaznamenán při sčítání v roce 1930, kdy zde žilo 749 obyvatel.
Nové Chalupy vznikly na počátku 17. století a šlo o volnou skupiny samot a chalup na samém úpatí Krušných hor. Nové Chalupy byly ke Smolnici připojeny až roku 1925. Na rozdíl od Smolnice nikdy nešlo o vesnici v pravém slova smyslu, ale spíše o skupinu statků a domů, rozložených na široké rovině pod dnešním Liščím kopcem.
Stará Chodovská vznikla v době německé kolonizace ve 13. století asi dva kilometry severozápadně od Chodova a jednalo se převážně o ves bohatých sedláků a chalupníků. Na počátku 20. století zde žily téměř tři stovky obyvatel.
Osud těchto vesnic se začal naplňovat v 60. letech 20. století. Doly, které potřebovaly úložiště pro gigantické množství nadložních jílů a zeminy z lomu Jiří, zahájily výkup stavení a vesnice se začaly pomalu vylidňovat. V místech bývalé Smolnice je dnes rozlehlá výsypka, jež změnila ráz zdejší krajiny k nepoznání. Na místě Staré Chodovské jsou částečně navíc odkaliště.
Smolnický kříž
Smolnici spojovala s Chodovem stará cesta, ze které se do dnešních dnů zachovala dubová alej u hráze Bílé vody. Po této cestě chodily desítky generací obyvatel Smolnice do Chodova - za prací i za zábavou. Také ale na nedělní mše do chodovského kostela. Proto byl u této cesty někdy před rokem 1841 vystavěn kříž v místě, odkud smolničtí při cestě do Chodova poprvé mohli spatřit věž svatého Vavřince. Po roce 1945 přestal být udržován, chátral a byl poničen. Během svatovavřinecké pouti 16.8.2015 byl kříž slavnostně obnoven a umístěn na hráz Bílé vody jako připomínka zaniklé vesnice Smolnice a všech jejích obyvatel.
Smolnická zvonice
Připomínkou zaniklých vesnic Smolnice, sousedící obce Stará Chodovská a Nové Chalupy je vedle Smolnického kříže nově zřízená zvonička. V roce 2017 se po delším pátrání podařilo najít původní zvon ze Smolnické kapličky. Kopie zvonu se tak během Vavřinecké pouti v roce 2019 opět vrátila zpátky, aby svým zvoněním připomněla zaniklé obce. Původní zvon je umístěn v Síni historie města Chodov. Smolnický zvon byl odlitý v Chebu v roce 1827, což dokládá nápis na jeho plášti "Gegossen in Eger 1827". Nápis je rozdělen reliéfem světce, kterým je pravděpodobně svatý Václav, patron českých zemí.
Nová zvonička má i další symbolický rozměr. Podle nejstarší chodovské pověsti totiž právě na Smolnickém kopci před tisíci roky stál poustevnický domek a zvonice mnicha Vavřince. Pověst nám říká, že mnich Vavřinec svým zvoněním jednou v noci upozornil spící Chodov v údolí na blížící se nepřátelská vojska a zachránil tak obec i její obyvatele. Ti se pak z vděčnosti nechali od Vavřince pokřtít a postavili kostel, který po něm pojmenovali.