Město Chodov

Chodov je městem ležícím mezi Karlovými Vary a Sokolovem severně od řeky Ohře, v Chodovské pánvi, chráněné ze severu, jihu a západu Krušnými horami a Slavkovským lesem. Počet obyvatel se blíží ke 14 tisícům a díky tomu se Chodov neustále kulturně a společensky rozvíjí. Historicky je znám díky produkci růžového porcelánu a širokému zastoupení strojírenské a potravinářské výroby. 

Historie

První písemná zmínka o Chodovu pochází z listiny českého knížete Jindřicha Břetislava, která je datována do let      1195 - 1197. Touto listinou vzal kníže v ochranu všechny statky cisterciáckého kláštera ve Waldsassenu, kterému v té době Chodov patřil.

V polovině 14. století byl waldsassenský klášter donucen z finančních důvodů část svého majetku prodat a Chodov se tak v průběhu dalších staletí stal majetkem celé řady regionálních šlechtických rodů. V letech 1644 - 1733 patřil Horní i Dolní Chodov šlechtickému rodu Plankenheimů, z jejichž éry se nám dochovaly nejstarší stavebně historické památky (kostel sv. Vavřince, boží muka, mariánský sloup a socha sv. Šebestiána). Zámeček, postavený tímto rodem na počátku 18. století, byl po roce 1810 využit k výrobě kameniny a porcelánu. Postupem času se budova plankenheimského rodového sídla stala součástí areálu chodovské porcelánky a zcela zmizela pod novodobými dostavbami. V 19. století došlo k výrazné změně v životě Chodova - ze zemědělské vesnice se stalo průmyslové město.

Díky průmyslovému rozvoji (hornictví, železnice, strojírenství, porcelán) byl Chodov v roce 1869 prohlášen za městys a roku 1894 jej císař František Josef I. povýšil na město a udělil mu městský znak.

Znak města

Město Chodov používá historický znak, který mu byl 30. září 1894 udělen císařem Františkem Josefem I. jako symbol povýšení městyse na město. Znak tvoří čtvrcený štít se srdečním štítkem uprostřed. Srdeční štítek je černý, v jeho spodní polovině je palisádový plot hnědé barvy, s jedním příčným břevnem nahoře. První a čtvrté pole čtvrceného štítu je zlaté a druhé a třetí je zelené. V prvním poli jsou nad zeleným pahorkem zkřížená hornická kladiva celá ve stříbrné barvě. Druhé pole vyplňují dva zkřížené zlaté snopy. Ve třetím stojí stříbrný antický džbán a čtvrté pole zdobí černé okřídlené železniční kolo. Kolem štítu je hnědé arabeskové rámování završené nahoře hnědou zděnou korunou se čtyřmi věžovými výběžky. Srdečním štítkem se přihlašuje tento městský symbol k tradicím a připomíná období vývoje Chodova pod jednotnou vládou rodu Plankenheimů. Pole v hlavním štítu vyplňují atributy symbolizující obory, které se významně podílely na rozvoji Chodova, který se v historicky krátké době přeměnil z vesnice na město.

Kultura v Chodově

Hlavním organizátorem kulturních akcí ve městě je Kulturní a společenské středisko Chodov (KASS), které pořádá v průběhu celého roku plesy, společenské večery, maškarní karnevaly, ale také divadelní a filmová představení, hudební pořady, řečnické estrády a další. Ve velkém sálu KASS se pořádají také prodejní akce a regionální výstavy. Dále zajišťuje činnost Galerie u Vavřince, kde se pořádají výstavy různých uměleckých žánrů, ale také semináře a jiné vzdělávací akce. 

Ve městě naleznete také Městkou galerii v Domě dětí a mládeže v Chodově. Ta pořádá v průběhu roku zajímavé výstavy různých žánrů - přes prezentaci lidových tradic, fotografické výstavy cestovatelů, výstavy malířské, modelářské, keramické až po výstavy prací chodovských dětí i seniorů nebo absolventů Základní umělecké školy Chodov.

Městská knihovna v Chodově sídlí v domě na Staroměstské ulici, čp. 55, který byl postaven v roce 1911 jako lékárna. Původní účel budovy symbolizuje zachovaný znak Aeskulapa na střeše a nápis Apotheke nad vchodem do knihovny. V roce 2002 byl tento dům rekonstrukcí rozšířen o přístavbu, ve které vznikla čítárna s přístupem na internet. Z bývalého průchodu do dvora pak byly vybudovány prostory, dnes využívané knihkupectvím, které je rovněž součástí knihovny. Hlavním posláním však zůstává knihovnická činnost spočívající ve vypůjčování nepřeberné řady titulů knižních, ale i hudebních. V podkroví knihovny se pořádají zajímavé přednášky, čtenářské večery a například hudební program Jazz v podkroví. Dětské oddělení knihovny nabízí bohatý program pro děti a pořádá naučné besedy pro školy a školky.

Sport v Chodově

Město Chodov je jedním z měst, která vynakládají nemalé prostředky na rozvoj sportu ve městě a na podporu organizací, které ke sportu a aktivnímu využití volného času vedou mládež. Obyvatelé města mohou ke sportování využívat tělocvičny, fitness centra, kuželkárnu, bowling, tenisové a volejbalové kurty a řadu volně přístupných sportovišť, která byla ve městě vybudována. 

Sportovní areál v Bezručově ulici

Tento areál je majetkem města Chodova a je spravován sportovním klubem BVC Chodov. Využít zde můžete beachvolejbalové kurty, minigolf, hřiště na minikopanou, inline dráhu o délce 333 metrů, dvě hřiště na pétanque a dětské hřiště. K dispozici jsou toalety, sprchy a občerstvení. Součástí areálu je i multifunkční sportovní hala, která byla vystavěna v roce 2012. Hala je určená především pro míčové sporty, jako je volejbal, házená nebo basketbal. Její prostor ale využívají třeba i hráči badmintonu. Halu používají jak žáci základních škol, tak i sportovní oddíly a široká veřejnost.

Sportovní areál ve Smetanově ulici

Jedná se o oplocený areál se vchody ze Smetanovy ulice, Hlavní ulice a přes areál DDM. Využít zde můžete beachvolejbalový kurt, hřiště na kopanou, házenou, odbíjenou, košíkovou, nohejbal, badminton, bruslení, stolní tenis, sportovní dráhy a sektory, dětské hřiště.

Areál Klubu olympioniků v Husově ulici

Areál Klubu olympioniků se pyšní dráhou s umělým povrchem a řadou sektorů pro atletické disciplíny. V tomto areálu sídlí Školní atletický klub Chodov, který má dlouholetou historii. Historie atletiky v Chodově začíná už od roku 1945. ŠAK Chodov je pořadatelem mnoha sportovních akcí, i nadregionálního charakteru. Jeho členové a odchovanci jsou mistry ČR a reprezentanty ČR. Areál nabízí: sektory pro atletiku (běžecká dráha, skok do dálky/výšky/o tyči, hod oštěpem/diskem, vrh koulí), víceúčelové hřiště (házená, malá kopaná, basket, dobíjená), dětské hřiště, stolní tenis, šatny, sociální zařízení.

Multifunkční hřiště Stará Chodovská

Oplocené hřiště s umělým povrchem vybudovala chodovská radnice za přispění dotace. Zahrát si zde můžete basketbal, volejbal, malou kopanou, tenis, florbal.

Pumptrack u Bílé vody

Provoz pumptracku byl slavnostně zahájen 2. června 2018. Využití pro kola, skateboardy, longboardy, inline brusle a koloběžky.

V Chodově naleznete také i workoutové hřiště v ulici U Porcelánky. 

Bílá voda

Příměstská rekreační zóna Bílá voda je vzdálená z centra města 1,6 km severozápadním směrem. Jedná se o vodní nádrž na katastru vesnice Smolnice, která musela ustoupit dolové činnosti. Dojdeme sem ulicí Poděbradova až na konec Chodova a po asfaltové cestě přes Smolnický kopec. Je možné sem pohodlně dojet také autem a zaparkovat na prostorném parkovišti. Stezka kolem nádrže, dlouhá 1,5 km, je zpestřena cvičebními stroji. V létě je k dispozici ponton, občerstvení, převlékací kabinky a udržovaná písčitá pláž. 

Stezka pro pěší a cyklisty do Staré Chodovské

Stará Chodovská - pěšky, na kole i bruslích. Kilometr dlouhá trasa podél chodovského potoka začíná u basketbalového hřiště v ulici U Koupaliště, asi 300 metrů od parkoviště u Penny Marketu. Nenáročnost cesty a rovný terén je lákadlem pro seniory, pejskaře nebo maminky s dětmi. Asfaltový chodník je také vhodný pro bruslaře a cyklisty. Odtud - směrem vlevo po hlavní silnici, je to přibližně 600 metrů k fotbalovému hřišti a modernímu multifunkčnímu hřišti.


Lesopark

Lesopark nabízí několik procházkových okruhů, kde nechybí masivní lavičky k odpočinku, odpadkové koše a veřejné osvětlení. Sportovně zaměření lidé pak jistě ocení stanoviště s cvičebními prvky, která jsou rozmístěna tak, aby tvořila ucelený fitness okruh. Původní rybník se dočkal vyčištění a doplnění o kořenovou čistírnu. Na jeho východním břehu vzniklo dřevěné molo. 

Dendrologická stezka

Naučná trasa je výsledkem práce žáků, kteří navštěvují biologický seminář při ZŠ v Komenského ulici, a jejich učitelů. Stezka obsahuje 30 zastavení vybavených informačními tabulemi. Součástí projektu jsou také pracovní listy s otázkami a úkoly, které je možno vyzvednout v infocentru. 

Cyklotrasy v okolí Chodova

Cyklotrasa č. 2012

Vintířov - Chodov - Nová Role - Děpoltovice - Velký Rybník - Hroznětín

Délka trasy 26 km, převážně zpevněné cesty asfaltové, zčásti štěrkové, K. Vary-Nová Role po cyklostezce, po silnicích mírný provoz.

Cyklotrasa č. 2016

Nová Role - Jimlíkov - Mírová - Hory - Obora Hory - Loket

Délka trasy 13 km, převážně zpevněné cesty asfalt nebo panel, zčásti štěrkové. Po silnici 209 u Nové Role zvýšený provoz.

Cyklotrasa č. 2227

Karlovy Vary, KV Aréna - Moser - Dvory II - Jenišov, Jetelová - Jenišov, Pod Rybníkem - Mírová, Na Cechu - Chodov, žst - Chodov, BUS

Délka trasy 11 km, zpevněné cesty - asfalt a štěrk. Většinou mimo provoz vozidel, jen po silnici kolem OC Varyády je zvýšený provoz.

Cyklotrasa č. 2228

Stará Role - Počerny - Jenišov, Pod Rybníkem - Jenišov, Jetelová - Hory, rozc. - Jalový Dvůr, rozc. - Loučky - U hřbitova - Loket u lávky

Délka trasy 11 km, zpevněné cesty - asfalt a štěrk, většinou mimo provoz vozidel, jen mezi Loučkami a Loktem je zvýšený provoz.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky